Schneider TeSys D 25A 24V AC 3P Contactor LC1D25B7 front view
Photo is representative
Schneider TeSys D 25A 24V AC 3P Contactor - LC1D25B7
Product Information
Stock Code LC1D25B7
GTIN 3389110349658
Stock status: 8 in stock
priced individually
More arriving soon
Gross price
Same day dispatch
Mon‐Fri · Subject to order volume
Free delivery available 30 day returns
Schneider TeSys D 25A 24V Coil AC 3P contactor (LC1D25B7) designed for reliable motor control and resistive load switching. AC-3 rated 25A at up to 440V for motors up to 11kW at 400-440V. Features a 24V AC 50/60Hz control coil, 3 normally open main contacts, and integrated auxiliary (1NO+1NC) signaling. Suitable for DOL starters, reversing, star-delta applications, and general control panels. Screw clamp terminals for secure wiring, DIN rail or panel mounting. Fully compliant with IEC 60947-4-1 and IEC 60947-5-1. Ideal for industrial motor and automation systems.
Specifications
Current Rating
25A AC-3, 40A AC-1
Control Coil
24V AC 50/60Hz
Contact Configuration
3P main (3NO) + 1NO+1NC auxiliary
Frame Size
D-frame
Terminal Type
Screw clamp terminals (1...10mm²) for power, (1...4mm²) for control
Mounting Method
35mm DIN rail or panel mounting