Schneider TeSys D 25A contactor LC1D25F7 front view
Photo is representative
Schneider TeSys D 25A 110V AC 3P Contactor - LC1D25F7
Product Information
Stock Code LC1D25F7
GTIN 3389110349719
Stock status: In stock
priced individually
Gross price
Same day dispatch
Mon‐Fri · Subject to order volume
Free delivery available 30 day returns
Schneider TeSys D 25A 110V Coil AC 3P contactor (LC1D25F7), suitable for industrial motor control, resistive load, and automation applications. Rated for AC-3 motor switching at 25A up to 440V, supporting motors up to 11kW at 400V. Equipped with a 110V AC 50/60Hz coil and screw clamp terminals for secure DIN rail or panel mounting. Compliant with IEC 60947-4-1 and compatible with TeSys D series auxiliaries for expanded control and signaling.
Specifications
Current Rating
25A AC-3 / 40A AC-1
Control Coil
110V AC 50/60Hz
Contact Configuration
3P (3NO) + 1NO+1NC auxiliary
Frame Size
D-frame
Terminal Type
Screw clamp terminals
Mounting Method
35mm DIN rail/Panel mount