Front view of Schneider TeSys D LC1D25V7 3P contactor
Photo is representative
Schneider TeSys D 25A 400V AC 3P Contactor - LC1D25V7
Product Information
Stock Code LC1D25V7
GTIN 3389110350098
Stock status: In stock
priced individually
More arriving soon
Gross price
Same day dispatch
Mon‐Fri · Subject to order volume
Free delivery available 30 day returns
Schneider TeSys D 25A 400V Coil AC 3P contactor (LC1D25V7), suitable for motor control and resistive load applications. AC-3 rated 25A at 400V, supporting motors up to 11kW. Features a 400V AC 50/60Hz control coil, robust screw clamp terminals, and a compact design for DIN rail or panel mounting. Compliant with IEC 60947-4-1 and EN 60947-4-1, the LC1D25V7 provides excellent mechanical and electrical durability, with built-in auxiliary contacts and an IP20 front face for increased safety in industrial panels.
Specifications
Current Rating
25A AC-3, 40A AC-1 @ 440V
Control Coil
400V AC 50/60 Hz
Contact Configuration
3P (3NO) + 1NO+1NC auxiliary contacts
Frame Size
D-frame
Terminal Type
Screw clamp terminals
Mounting Method
35mm DIN rail or panel mount
Auxiliary Capability
Accepts up to 4 auxiliary blocks (LADN/LADF series)
Motor Rating
Up to 11kW @ 400V AC (AC-3)