Schneider TeSys D 32A 3P contactor (LC1D32P7) front view
Photo is representative
Schneider TeSys D 32A 230V AC 3P Contactor - LC1D32P7
Product Information
Stock Code LC1D32P7
GTIN 3389110351125
Stock status: In stock
priced individually
More arriving soon
Gross price
Same day dispatch
Mon‐Fri · Subject to order volume
Free delivery available 30 day returns
Schneider TeSys D 32A 230V Coil AC 3P contactor (LC1D32P7), suitable for motor control and resistive load switching in industrial panels. Rated 32A AC-3 at up to 440V for motors up to 15kW at 400V, and 50A AC-1 for resistive loads. AC-3/AC-3e/AC-1 utilization, with a 230V AC 50/60Hz control coil and screw clamp terminals for secure wiring. Features an integrated 1NO+1NC auxiliary contact, mechanical life of 15 million operations, and robust compliance with IEC 60947-4-1, UL, CSA, and marine standards. Compact chassis with mounting options for DIN rail or panel. TeSys D series ensures compatibility with a suite of Schneider auxiliary blocks and protection accessories.
Specifications
Current Rating
32A AC-3, 50A AC-1
Control Coil
230V AC 50/60Hz
Contact Configuration
3P (3 NO) + 1NO+1NC auxiliary
Frame Size
D-frame
Terminal Type
Screw clamp terminals
Mounting Method
DIN rail or panel mount
Motor Rating
15kW at 400V AC-3