Schneider LC1D32V7 TeSys D 3P 32A 400V AC contactor front view
Photo is representative
Schneider TeSys D 32A 400V AC 3P Contactor - LC1D32V7
Product Information
Stock Code LC1D32V7
GTIN 3389110351835
Stock status: In stock
priced individually
Gross price
Same day dispatch
Mon‐Fri · Subject to order volume
Free delivery available 30 day returns
Schneider TeSys D 32A 400V Coil AC 3P contactor (LC1D32V7), suitable for demanding motor control and resistive load switching applications. AC-3 rated 32A at 440V for motors up to 15kW at 400V and 18.5kW at 690V. Features a 400V AC 50/60Hz coil, screw clamp terminals, and integrated 1NO+1NC auxiliary contacts. Compact DIN rail or panel mounting with robust mechanical and electrical durability. Fully IEC 60947-4-1 and EN/UL compliant, offering TeSys D series accessory compatibility.
Specifications
Current Rating
32A AC-3 / 50A AC-1
Control Coil
400V AC 50/60Hz
Contact Configuration
3P (3NO) + 1NO+1NC auxiliary
Frame Size
D-frame
Terminal Type
Screw clamp terminals
Mounting Method
35mm DIN rail or panel mount