Front view of Schneider TeSys D 40A 110V AC 3P Contactor LC1D40AF7
Photo is representative
Schneider TeSys D 40A 110V AC 3P Contactor - LC1D40AF7
Product Information
Stock Code LC1D40AF7
GTIN
Stock status: 9 in stock
priced individually
Gross price
Same day dispatch
Mon‐Fri · Subject to order volume
Free delivery available 30 day returns
Schneider TeSys D 40A 110V Coil AC 3P contactor (LC1D40AF7), suitable for motor control and resistive load applications. AC-3 rated 40A at 400V for motors up to 18.5 kW at 400V. DIN rail or panel mounting with screw clamp terminals. Includes 1 NO + 1 NC mechanically linked auxiliary contacts. IEC 60947-4-1 and IEC 60947-5-1 compliant with robust mechanical and electrical durability. Features wide coil voltage tolerance, EverLink power terminals, and IP20 front face protection for control panel and automation integration.
Specifications
Current Rating
40A AC-3, 60A AC-1 at ≤440V
Control Coil
110V AC 50/60Hz
Contact Configuration
3P (3 NO) + 1 NO + 1 NC auxiliary
Frame Size
D-frame
Terminal Type
Screw clamp terminals (EverLink for power, clamp for control/aux)
Mounting Method
35mm DIN rail or panel mount
Auxiliary Capability
Accepts up to 4 auxiliary blocks
Motor Rating
18.5kW at 400V (AC-3), 22kW at 415-440V