Stock Code S12VCOB5W-CW
GTIN
Stock status: In stock
priced individually
More arriving soon
Gross price
Energy Rating
LED 5W MR16 GU5.3 12V 6500K Cool Daylight Non-Dimmable Lamp
S12VCOB5W-CW Fische
S12VCOB5W-CW Energy Rating G
Same day dispatch
Mon‐Fri · Subject to order volume
Free delivery available 30 day returns
COB LED MR16 spot lamp with GU5.3 base. Direct retrofit into existing 12V MR16 fittings — transformer-fed or electronic driver. Non-dimmable.
Suited to downlights and track fittings already wired for 12V GU5.3 sources.
  • 5W, 380lm, 6500K Cool Daylight
  • 36° beam angle, CRI >80
  • 50mm diameter × 48mm length
  • Rated 30,000hrs
  • Energy class G
Specifications
Technology
COB LED
Wattage
5W
Voltage
12V
Base
GU5.3
Lumens
380lm
Colour Temperature
6500K — Cool Daylight
CRI (Ra)
>80
Beam Angle
36°
Dimmable
No
Lifespan
30,000hrs
Diameter
50mm
Length
48mm