ABS175150HG - Fibox 180x180x150mm IP6667 Enclosure ABS175150HG
Photo is representative
Fibox 180x180x150mm IP6667 Enclosure ABS175150HG
Product Information
Stock Code ABS175150HG
GTIN
Stock status: 2 in stock
priced individually
Gross price
Same day dispatch
Mon‐Fri · Subject to order volume
Free delivery available 30 day returns
Fibox ABS175150HG enclosure offers IP66 and IP67 protection, with dimensions of 180x180x150mm, made from ABS material in RAL 7035 light grey. It features IK07 impact resistance and is totally insulated, halogen-free, and has a UL 94 HB flammability rating.
Specifications
Material
ABS
NEMAClass
NEMA 1, 4, 4X, 6, 12, 13
BaseColour
RAL 7035 light grey
CoverColour
RAL 7035 light grey
HalogenFree
Yes
GlowWireTest
650°C
GasketMaterial
TPE
DimensionsWidth
180mm
DimensionsHeight
150mm
DimensionsLength
180mm